• Podcasty
  • Český rozhlas - Komentáře a glosy
Český rozhlas - Komentáře a glosy
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Dvacet minut Radiožurnálu: Tomáš Klvaňa o protestech na amerických univerzitách: Mohou ovlivnit i listopadové volby

Při protiizraelských protestech na amerických univerzitách policisté zatkli přes 2000 lidí. O co protestujícím studentům jde? Co aktuální dění v kampusech vypovídá o poměrech na prestižních univerzitách? Může to mít vliv na výsledek letošních amerických prezidentských voleb? A dá se současné dění srovnávat s tím, jak kdysi vypadaly protesty studentů proti válce ve Vietnamu? Tomáš Pancíř se zeptal odborníka na Spojené státy americké z New York University v Praze Tomáše Klvani.

23:15

Český rozhlas - Komentáře a glosy

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější události očima novinářů a odborníků.

Web

Včera 04:15

Názory a argumenty: Jan Fingerland: Americké univerzity, druhé bojiště války v Gaze

Válka v Gaze se odehrává na dvou bojištích. Jedním je to skutečné na Blízkém východě, druhým je půda desítek amerických univerzitních kampusů.

Včera 04:15

Názory a argumenty: Alexandr Mitrofanov: Válka v Rusku má být pro děti normální stav světa

Spouštěčem pro tuto úvahu se stalo foto knihy na ruských sociálních sítích. Na obálce je děda s bílými vlasy a vousy, ale ve vojenské uniformě s velkým množstvím metálů a za ruce ho drží z jedné strany chlapeček a z druhé strany holčička. Název knihy je Besedy o válce, encyklopedie pro nejmenší.

Včera 03:50

Zápisník zahraničních zpravodajů: Mezi Romy na Slovensku nečeká jen svrab a neštovice. Tamní osady se mění, předsudky ale zůstávají

Erika Dzuriková se otáčí v moderní kuchyni s veškerým komfortem, chystá na stůl občerstvení, večer je v kulturní domě zábava. I domek vypadá jako ze škatulky. Erika s manželem chodí do práce, nejstarší syn studuje na střední škole a chystá se do Spojených států. Je to rodina, které byste si ani nevšimli, kdyby ovšem nežili v romské osadě v Medzevu čtyřicet kilometrů od Košic.

Včera 02:55

Názory a argumenty: Petr Holub: Vláda a ČNB na hřbetu tygra

Často se mluví o tom, že provoz ekonomiky je určován volným trhem. Zdaleka to ale není pravda, mimo jiné i z toho důvodu, že o jednom z důležitých parametrů, množství peněz v ekonomice, rozhoduje stát.

Včera 03:31

Názory a argumenty: Lída Rakušanová: Češi v EU aneb Jak je to doopravdy?

Velkolepá konference na Pražském hradě, záplava žlutých hvězd na modrém poli v ulicích, na pódiích slavnostní projevy o tom, jak se nám v Unii dobře vede, na náměstích panely s mezníky vstupu Česka do EU a s výpočty vzestupu českého hospodářství díky unijním dotacím.

Včera 25:57

Názory a argumenty: Poslechněte si páteční komentáře s Petrem Schwarzem

Proč jede Si Ťin-pching do Evropy. Válka v Rusku má být pro děti normální stav světa. Češi v EU aneb Jak je to doopravdy? Vláda a ČNB na hřbetu tygra. Tragikomická válka v kampusech amerických univerzit.

Včera 03:14

Glosa Plus: Eva Turnová: Sofiina volba

Poprvé v životě mám kočku. Jmenuje se Sofie, pět let byla divoká, ale po pár porodech ji sousedi nechali vykastrovat a ona zakotvila u mě. Stal se z ní věrný společník, kterého si hýčkám, často vynechám i pařbu v Praze, oželím rande, dobrý koncert, aby nebyla deprivovaná.

Včera 23:58

Jak to vidí...: Analytička: Česko může dostavět Dukovany ze státních peněz, řekl Brusel. Klíčový bude vítěz tendru

Česká republika získala povolení od Evropské komise pro veřejnou finanční podporu k výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. O tzv. notifikaci Česko požádalo zhruba před dvěma lety. Proč jsme potřebovali ano z Bruselu? A jak pokračuje tendr na dostavbu Dukovan, ve kterém soutěží francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP? Analytička Jana Klímová v audiozáznamu ještě přiblíží trajektorii vývoje sazeb a vysvětlí, jakým impulzem pro tuzemskou ekonomiku je naše členství v EU.

Včera 05:03

Ranní úvaha: Norbert Schmidt: Hned vedle pavilonu opic

Labská Florencie, Benátky za Alpami. Město krásy a umění. Saská kurfiřtská metropole: Drážďany. Dodnes se sem jezdí především do muzeí všeho druhu.

Včera 03:44

Názory a argumenty: Tereza Zavadilová: Proč jede Si Ťin-pching do Evropy

Svět prožil uplynulé desítky let ve znamení globalizace. Ta by neproběhla bez Číny. Čína v ní hrála nejprve pasivní roli jako místo pro levnou výrobu západních značek. Postupně se ale spolu s bohatnutím země vyvinula v nezpochybnitelného světového hráče, ať se to líbí, či ne.