Seriál Radiožurnálu
NejnovějšíPřed dvěma dny

Poslechněte si podcast: Přijetí eura je jeden z našich největších dluhů, říká ministr na výročí vstupu Česka do EU

Dnes je to přesně 20 let, kdy Česká republika spolu s dalšími devíti zeměmi vstoupila do Evropské unii. Bylo to největší rozšíření v jejich dějinách. Byla za těch 20 letech nějaká zásadní příležitost, kterou Česko v Unii nedokázalo využít? „Možná, že jsme nedokázali využít šanci přijmout euro v době, kdy ho přijímalo Slovensko. Je to jeden z největších dluhů, který v integraci máme,“ říká ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN.

06:11

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Před třemi dny 03:24

Rozdíly mezi českým a německým pohraničím se vstupem do EU postupně vymazaly. Zůstaly jen vizuální

    1. to bude přesně dvacet let, kdy Česko vstoupilo do Evropské unie. Ten den se českým firmám otevřely obchodní trhy, přestalo se platit clo na zboží uvnitř Unie a postupně se otevřel i pracovní trh. Nejviditelnější byly změny na hranicích, ze kterých zmizeli celníci, zůstali jen policisté. Snáz se tak přes hranice jezdilo i tisícům pendlerů včetně Jana Mosingera z Plzně. Jeho život se postupně změnil tak, že v Německu bydlí a dokonce je obecním zastupitelem Bavorské Rudy.
Před čtyřmi dny 03:57

Zámecký areál je balzám na nervy, pochvalují si rekonstrukci ve Zruči nad Sázavou

Za 20 let členství v Evropské unii Česko vydělalo už přes bilion korun. Peníze směřovaly hlavně do oprav a výstavby silnic, škol, zdravotnických a sociálních zařízení a taky památek. Například Zruč nad Sázavou díky evropským dotacím opravila chátrající zámecký areál. Vzniklo v něm hned několik muzeí, třeba i vodácké.

Před čtyřmi dny 02:49

V Bulharsku je nejvyšší nerovnost z celé Evropské unie. Vládní reformy blokují oligarchové

Bulharsko se může kromě písečných pláží chlubit taky překrásnými horami nebo raně středověkými kláštery a chrámy. Zároveň je ale nejchudší zemí Evropské unie, která se dlouhodobě potýká s politickou nestabilitou. Už se proto stává tradicí, že Bulhaři vycházejí z šetření evropského statistického úřadu jako nejméně šťastný národ Evropské unie.

Před pěti dny 02:47

Kypr volá po celoevropském řešení. Počet uprchlíků ze Sýrie přestává ostrovní stát zvládat

Na Kypr měsíčně přijíždí asi tisícovka žadatelů o azyl. Většinou se jedná o uprchlíky ze Sýrie, kteří už nechtějí pobývat v uprchlických táborech v Libanonu a vydají se tak na riskantní cestu Středozemním mořem. Kapacity záchytných zařízení milionového Kypru ale podle úřadů přestávají stačit, a země požaduje celoevropské řešení. Téma migrace dominuje i kampani v nadcházejících evropských volbách. Na Kypr se vydal reportér Marcel Faltys.

Před šesti dny 04:00

Evropských témat Rumunsko moc nemá. Bojuje s korupcí a z Schengenu profituje jen menšina

Rumuni na letištích nemusí od začátku dubna procházet při cestách do dalších unijních zemí pasovými kontrolami. Třináct let po původním zamítnutí se země z jihovýchodní Evropy konečně dočkala. Stala se součástí vnitroevropského Schengenského prostoru, ve kterém už hraniční kontroly nehrají takovou roli. Vítězství vyhlašované rumunskými lídry je ale jen částečné. Jak se to v Rumunsku projevuje před červnovými evropskými volbami?

Před šesti dny 02:42

Řecko se po finanční krizi zvedá ze země. Ekonomiku ale brzdí odliv mladých vzdělaných do zahraničí

Řecko předčasně splácí půjčky, nezaměstnanost klesá a ratingové agentury začínají tamní ekonomice opět věřit. I přesto ale zůstává stát nejzadluženější zemí v Evropské unii a životní standard Řeků se lepší jenom pomalu. Ekonomická situace země je tak v Řecku klíčovým tématem nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. Jak se žije Řekům, jejichž životní úroveň se po finanční krizi prudce propadla, zjišťoval reportér Marcel Faltys.

Před týdnem 03:12

S evropskou měnou nemají Chorvati problém. Horší jsou byty cizinců zakoupené jako investice

V Chorvatsku se letos sešly hned troje volby. Parlamentní už mají za sebou a před sebou ještě prezidentské a evropské. Hlasování o novém složení europarlamentu je tak v Chorvatsku kvůli vnitrostátním volbám trochu upozaděné. Při natáčení našeho seriálu k eurovolbám to zjistil náš reportér Jiří Klečka. A všiml si také, že podobně jako další země na jihu Evropy, i Chorvatsko v současnosti trpí odlivem mladých lidí do zahraničí.

Před týdnem 04:28

Za interrupci až tři roky vězení. Protipotratové organizace mají na Maltě silný hlas

Malta dlouhodobě patří mezi unijní země s nejpřísnějšími interrupčními zákony. Necelé dva měsíce před volbami do Evropského parlamentu maltské protipotratové organizace vyzvaly premiéra Roberta Abelu, aby se postavil proti zápisu práva na umělé přerušení těhotenství do Listiny základních práv Evropské unie. Reagovaly tak na rozhodnutí europoslanců, kteří takový krok v hlasování podpořili. Martin Balucha přináší příběh ženy, která na Maltě podstoupila ilegální potrat.

Před týdnem 03:58

„Montážní pěna do přírody nepatří.“ Kokořínsko odstraňuje nelegální kempy. Jak tábořit legálně?

Kokořínsko a také tamní tramping by mohlo do budoucna chránit UNESCO. Navrhují to někteří vědci z Akademie věd, podle kterých jde o naprosto unikátní spojení krásné přírody a člověka. Jedinečnost území chce zachovat i vedení Chráněné krajinné oblasti, které teď společně s ochránci přírody odstraňují tamní nelegální chaty a velká tábořiště.

Před týdnem 02:41

Itálii chybí stovky tisíc pracovníků, populace stárne a lidé emigrují. Proto se otevírá se migrantům

Italská premiérka Giorgia Meloniová před dvěma lety vyhrála parlamentní volby se slibem, že sníží migraci. Tento slib ale nedodržela. Loni do Itálie přicestovalo skoro 156 tisíc lidí – tedy zhruba o 50 tisíc víc než předcházející rok. Meloniová před eurovolbami mění strategii a místo migračních kvót, které prosazovaly dřívější italské vlády, podporuje dohody se zeměmi, odkud přistěhovalci přicházejí.